יום פעולה בבלוגים 2009 – התחממות כדור הארץאחת לשנה קוראת קבוצה של יזמי אינטרנט לבלוגרים בעולם לכתוב סביב נושא מסוים כדי לעורר מודעות ציבורית אליו. היוזמה שהתחילה לפני שנתיים מצליחה לסחוף אחריה יותר מ-20,000 בלוגרים וכותבים ברשת. השנה 'יום הפעולה בבלוגים' מוקדש להעלאת מודעות לשינויי האקלים הגלובליים. החלטתי להקדיש פוסט להצגת עשר יוזמות חברתיות-סביבתיות בישראל שעוזרות, כל אחת בדרכה, למאבק בהתחממות הגלובלית.

יזמות-סביבתית מזווית עסקית-מסחרית

היוזמות שבחרתי להציג כאן רלוונטיות למושג 'יזמות' מהמרכיב העסקי-כלכלי שלו. דילגתי על יוזמות יפות נוספות, שאולי יש בהן חדשנות והן תוקפות בעיה חברתית שלא התמודדו עמה קודם, אבל שחסר בהן מרכיב כלכלי-עסקי, מודל כלשהו של גיוס מקורות הכנסת כספים עצמית. בנוסף, התמקדתי ביוזמות קטנות יחסית, או שנמצאות בתחילת דרכן (ודילגתי על תאגידים או חברות מסחריות גדולות שגם יצאו ביוזמות סביבתיות מעניינות, יזמים כאלה פחות זקוקים לבמה של הבלוג הזה כדי להפיץ את הפעולה שלהם).

אני ממליץ להיכנס לכל האתרים כאן ולדפדף ביניהם קצת כמו תמונות בתערוכה ,הקפיצה בין אתר אחד בעל אופי מסחרי לחלוטין, שעוסק בקידום התקנת לוחות סולאריים לייצור חשמל, ובין אתר שני המוקדש להעברת פעילויות ותוכניות חינוך לאורח חיים סביבתי, יכול להיראות לרגע כמו שתי יוזמות שונות ואפילו מנוגדות (עסקים ואינטרסים מסחריים מול רעיונות פדגוגיים חינוכיים), אבל התבנית והרוח הרעיונית שנושבת מכל היוזמות דומה, כולם ביחד אומרים למבקר בהם: "אנחנו מתמודדים עם משבר אקלימי-סביבתי, ועושים זאת תוך ניסיון לרתום (לפחות חלקית) את 'כוחות השוק' לטובתנו. גם אם לא להסתמך עליהם באופן מלא". האמירה הזו היא שהופכת את תנועת היזמות החברתית לפופולארית כל כך. מעניין במיוחד שהיא צומחת דווקא באווירה של התפכחות מכוחות השוק (עקב המשבר הפיננסי העולמי – שהדגיש את החסרונות והצד הלא מרוסן והרסני של אותם עקרונות שוק שמשמשים את היזמים החברתיים).

ביקור מהנה.

10 יוזמות סביבתיות שכיף למצוא בישראל

1. אתר 'עץ בעיר': בית בלב תל-אביב שהדיירת שבו מקיימת בו פעילויות חינוך והדרכה, ומשמשת דוגמה חיה ותוססת לחיים ירוקים בעיר. גם אתר האינטרנט מלא תכנים ירוקים, כשאחת ממקורות ההשראה למודל העסקי של האתר (הבית הפיסי והאינטרנטי) הוא מוחמד יונוס, יזם חברתי וזוכה פרס נובל לשלום.

2. הרשת הירוקה היא יוזמה לקידום חינוך לאורח חיים סביבתי ובר-קיימא בבתי-ספר וגנים בישראל.  היוזמה נתמכת על ידי הקרן לסביבה ירוקה, אקו-אקשן, משרד החינוך, קרן קרב ומרכז השל.  אבל היא לא מסתמכת בלעדית על תרומות ואם הבנתי נכון מהאתר, היא מוכרת לפחות חלק מהפעילויות והסדנאות שלה למוסדות חינוך.

3. עמותת 'ארץ כרמל' שהקים עמיעד לפידות, מקיימת סדנאות בנושא אורח חיים ירוק, ובעיקר סביב הכנת קומפוסט. אני מזכיר אותו כאן, בזכות ההצלחה שלו לרתום קהילות שלמות להפרדת פסולת, ולהכנת קומפוסט.

4. לוחות לעסקים ירוקים: א. הרשת החברתית 'שינוי ירוק' בוודאי מוכרת לכל מי שאורח חיים ירוק אפילו מעניין אותו (אפילו במעט) ומרגיש שפייסבוק מייצג משהו שהוא יותר עוד אתר טרנדי.  באתר הרשת הירוקה יש לוח מודעות לעסקים שמתאימים לחיים המתחשבים בסביבה (לדוגמה, שף שמבשל ארוחות ביתיות מאוכל בריא ואורגני) . ב. אינדקס אתרים מקצועי ומקיף יותר שמוקדש לפרסום ספקי טכנולוגיה ירוקה נמצא באתר 'דפים ירוקים'.

5. יוזמת 'אקולנוע' שמטרתה להביא סרטים העוסקים באיכות סביבה לישראל ולעזור ליצור סרטים דומים בארץ. קולנוע ואיכות סביבה מעולם לא נראו מהנים יותר.

6. תיירות אקולוגית בישראל: למי שחושב לקחת חופשה בארץ עם ערך מוסף אקולוגי, או למי שאוהב לטייל מהכורסא ורוצה ללמוד על התופעה של תיירות אקולוגית (Ecotourism) ואיפה היא מתרחשת בישראל.

7. גידול ירקות בחממה ביתית: אני לא יודע אם אפשר לכנות זאת 'יוזמה ירוקה', והאם מבחינת עלות-תועלת זה באמת חוסך לסביבה כאשר מקימים חממה ביתית, זאת במקום גידולים בשדה או חממה אורגנית גדולה לצרכים סיטונאיים, אבל קשה להתעלם מהיופי והפיתוי לפחות לדמיין את ארוחת הבוקר מעגבנייה שרק נקטפה מהאדנית.

8. קואופרטיב מזון: אופציה יותר חברתית, ואולי גם יותר ירוקה ומקיימת, אפשר למצוא ביוזמות של קואופרטיבי המזון (אורגני או סחר הוגן). קבוצות של אנשים שמתארגנים עם השכנים שלהם כדי לקנות בזול יותר, מוצרים שהם ללא ריסוס או שיוצרו בתנאים הוגנים לסביבה וליצרנים. בדרך כזו גם מתחזקים הקשרים בקהילה וצומת מודעות לסוגיות חברתיות וסביבתיות (או לפחות כך בתיאוריה, ליאת דגן כתבה באתר יסו"ד פוסט שמציג באופן יפה חלק מהאתגרים הכלכליים והחברתיים שעומדים בפני קואופרטיבי המזון).

9. התקנת לוחות סולאריים לייצור חשמל ביתי: נדמה שהנושא של ייצור חשמל בדרכים ירוקות ומכירת עודפים ממנו לחברת חשמל זוכה גם הוא לתאוצה ככל שמחירי הנפט הופכים ללא יציבים.  אני מפנה כאן ליוזמה של שכנים מעברי הגלילי, ומאחל להם בהצלחה. אפשר גם לקפוץ לבקר את הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות, שזו אגודה שיתופית המשקיעה בתשתיות אנרגיה מתחדשות (ותודה ליונתן שחם שגילה לי על האתר).

10. חממה ליוזמות חברתיות-סביבתיות: האתר האחרון לרשימה הוא לא יוזמה ירוקה במלוא מובן המילה, אלא יותר 'מצע' לגידול יוזמות מסוג זה. 'ההאב' (Hub) בתל-אביב, שמופיע בקישורים הקבועים בצד שמאל בבלוג הזה, הוא חלל עבודה משותף ליזמים שמבקשים לעבוד בסביבה מפרה ולהיחשף ליזמים חברתיים וסביבתיים נוספים. אני עובד משם מדי פעם, ואשמח לערוך סיור למי שמתעניין.


8 תגובות על “יום פעולה בבלוגים 2009 – התחממות כדור הארץ”

  • תודה עפרה, אני מסכים ודוגמה לעסקים כאלו אפשר לראות ביוזמה להתקנת לוחות סולאריים לצמצום חשמל ממקורות מזהמים.

 1. "אחת לשנה קוראת קבוצה של יזמי אינטרנט לבלוגרים בעולם לכתוב סביב נושא מסוים כדי לעורר מודעות ציבורית אליו. היוזמה שהתחילה לפני שנתיים מצליחה לסחוף אחריה יותר מ-20,000" .

  זה הפיתרון ליצור מודעות כל הכבוד ישר כח בהצלחה(-:

 2. ריכוז היוזמות באמת משדר ש"משהו אכן קורה כאן". אני מסכימה עם עפרה פלמר גרנות, אבל הבעיה כאן שהמודעות לזה והאנשים שנרתמים לנושא הזה הוא אפסי ביחס לפוטנציאל שיש במדינה הזאת.
  אני אישית הייתי משווקת את הנושא בתקשורת כדי לגרום לאנשים להבין ולדעת שאפשר לשנות וצריך לשנות…. להירתם לתרום לעזור במה שהם יכולים.

 3. גם רעיונות ירוקים מספקים דברים דומים..
  אומנם עובדים רק עם עסקים או בהזמנת כמות גדולה לפרטיים (עדיין לא הצלחתי לאגד קבוצת קונים.. מישהו קופץ?)
  בכל מקרה יש להם טבלה מעניינת על מוצרים חד פעמיים מתכלים באתר:
  http://www.greenideas.co.il/dekel.html
  שווה ביקור..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *