רשימת אתרים ליזם החברתי המתחיל


איתור מידע ברשת על עשייה חברתית (ובכלל) יכול להיות משימה לא קלה, בין כל דפי האינדקס הקיקיוניים שהקימו מקדמי אתרים, וקטעי טקסט שנשלפו ממסמכים פנימים של ארגונים שהעלו כל דף ושכחו אותו ברשת. לפעמים כל מה שצריך כדי להתחיל שעות של שוטטות מעניינת ומלמדת הוא עמוד אחד רלוונטי, את הלינק הנכון כדי לגלוש מעמותה לאיש קשר, ואז אולי גם למצוא סוף סוף נושא לסמינר, או מקום להתנדב בו, או אולי אפילו קרן פילנתרופית רלוונטית. בעקבות בקשה שהגיעה דרך הבלוג הזה, ערכתי רשימה של אתרים שמהם כדאי להתחיל את הלמידה על יזמות חברתית ברשת. בחרתי לשים אתרים שייקלו על עבודת מידענות ויצירת קשר ראשוני, לכן הקריטריון המרכזי בבחירה היה אתרים שמכילים כמה שיותר עמותות או יזמים ופעילים. אפשר לחלק את הרשימה לשני סוגים: אתרי אינדקס וקטלוג פשוטים שמניבים תוצאות ברורות על עמותת וארגונים, מול אתרי מדיה חברתית שדורשים מהגולש חיפוש מאומץ יותר, אבל גם מציעים לו בתמורה מעורבות גבוהה יותר שיכולה לתגמל גם ביצירת קשר עם מתנדבים ובעלי תפקידים בתוך הארגון. אני מציע להתחיל בחיפוש ראשוני דרך האתרים שמכילים רשימות של עמותות עם תיאור קצר עליהן, ורק אז לפנות לאתרי הרשתות החברתיות כדי לערוך חיפוש עמוק יותר על הארגונים האלו. לדוגמה, מנוע החיפוש של הרשת החברתית של דה-מרקר, חלש מאד, ומפספס תוצאות רלוונטיות. כך, אם תחפשו 'אלימות נוער', או אפילו סתם את המילה 'אלימות' בדיונים בתוך אתר דה-מרקר קפה, יתכן מאד שתפספסו את יוני צ'ונה, מנכ"ל SOS אלימות, עמותה שפועלת בדיוק בנושא זה בבתי-ספר, למרות שהוא כותב ופעיל באתר.

מדריכים וקטלוגים

  Photograph of Card Catalog in Central Search Room, 1942

 • מדריך העמותות של Ynet ורוח טובה:  אולי הקטלוג האינטרנטי המקיף ביותר לעמותות בישראל. גם אם חלק מהמידע כבר לא עדכני בו, החיפוש הקל, שמחולק לפי נושאים ותתי-נושאים הופך אותו לאתר שממנו כדאי להתחיל (אחרי חיפוש כללי בגוגל כמובן).
 • רשימת 'במה לארגונים' בתוך אתר שתי"ל: האתר שהוקם במימון הקרן החדשה הוא כבר ממזמן שער לעולם של עשייה חברתית בישראל, עם לוח הדרושים העדכני, ועם מאגר מדריכים, אבל פחות ידוע שבתוך האתר חבויה רשימה גדולה מאד של עמותות הפועלות בישראל. בהשוואה לרשימה של Ynet והרוח החדשה, האתר הרבה פחות ידידותי לחיפוש אבל נדמה שהנתונים בו יותר עדכניים.
 • אתר ערך מוסף: דפי זהב ובנק מזרחי-טפחות הקימו אתר שמאגד עסקים ועמותות שמוכרים מוצרי צריכה שונים. האתר בנוי בעיקר כדי לעודד מבקרים לקנות מתנה עם 'ערך מוסף' חברתי. אבל משיטוט בו אפשר ללמוד גם על ארגונים שמשלבים אנשים עם צרכים מיוחדים בפעילות שלהם, או עמותות שמוקדשות לגמרי לטובת למטרה זו.

 • רשימת ארגוני תשתית וארגוני גג. א. מתוך אתר שיתופים. אולי היתרון החזק ביותר של אתר מרכז שיתופים, הוא המדריכים והכלים בנושאים דוגמת 'מדריך לניהול מידע בעמותות' ,  בתוך האתר יש רשימה המפנה לארגוני גג (ארגונים שעוזרים ומאגדים עמותות עם תחום עניין דומה) של ארגונים חברתיים בישראל. ב. רשימת 'ארגוני גג' בתוך אתר מנהיגות אזרחית – כי אף רשימה לא שלמה בלי ההפניה לאתר שהוא עבור עמותות מה שההסתדרות היא עבור ועדי העובדים.

פורטל/ שערים לעמותות

 • אתר הזווית השלישית הוא יוזמה מסחרית ברוכה שמרכזת מידע עדכני על כנסים, הרצאות וגם הודעות לתקשורת שפרסמו עמותות וארגוני מחקר בתחום הפעילות החברתית בארץ. מנהלי האתר מקיימים מדי פעם ימי עיון בסוגיות פרקטיות שמטרידות מנהלי עמותות ומגייסי כספים.

רשתות חברתיות

 • קהילת יזמות חברתית באתר דה-מרקר קפה, בתוך הרשת החברתית העסקית הזו התפתחה קהילה גדולה מאד (אלפי חברים), שחלקם מנהלי עמותות. תיאורטית, כל חבר בקהילה מתחייב עם הרישום לקהילה להתנדב לפחות שעה בשבוע בפעילות חברתית, וחלק מהשיחות באתר קשורות לחיפוש מתנדבים. כדאי להמשיך לגלוש גם בקהילות רלוונטיות דומות בתוך האתר בהתאם לתחום עניין ממוקד יותר, כגון קהילת אחריות חברתית (של עסקים), קהילת חינוך וכו'. או פשוט להקליד בחיפוש בתוך האתר (פינה ימנית למעלה) מילת מפתח ולבחור 'חפש ב-דיונים'.
 • רשת שינוי ירוק הוקמה על ידי מרכז השל, וכבר הוזכרה כאן בבלוג. הרשת מזמינה כל אדם שיש לו עניין בנושאי איכות סביבה וחיים ירוקים לפתוח פרופיל ולהתחבר לפעילים נוספים.
 • אתר גריקס (Greeks), יואב סגל, מי שהיה פעיל בהקמת רשת שינוי ירוק, סיפר לי על האתר הזה – שמאגד 'גיקים' ישראלים עם רעיונות ירוקים. אחת לשנה האתר מתכוון לארגן אי-כנס, כלומר התכנסות שבה התכנים של המפגש עולים מלמטה, ללא וועדה שבוחרת וממיינת. במהלך השנה מופיעים באתר כרטיסים של יזמים עסקיים עם רעיונות שיכולים להשפיע לטובה על איכות הסביבה. באזור נוסף באתר הוא לוח מודעות על מפגשים בנושא שימוש בטכנולוגיה (ובין היתר שימוש ברשתות חברתיות באינטרנט) לטובת הסביבה.

דוגמאות מובילות מהעולם

 • 'עושי שינוי' (Change Makers), רשת היזמים החברתיים בהקמת אשוקה. לקרן המובילה בעולם לעידוד יזמים חברתיים, שמור בבלוג הז מקום של כבוד, אם זאת אני חושב שמעולם לא הזכרתי כאן שיש לאשוקה גם רשת חברתית של יזמים חברתיים, שמטרתה לשתף במידע. דרך האתר אפשר גם להגיש מועמדות לתחרויות על מלגות והכרה של הרשת.
 • קטלוג היזמים העסקיים-חברתיים של קרן שוואב. את קרן שוואב, כמעט ולא הזכרתי כאן בעבר, זו קרן  שהוקמה על ידי קלאוס שוואב, מי שהקיף את הפורום הכלכלי העולמי בשנות ה-70. הקרן מסייעת לעסקים-חברתיים, ובארץ מתקיימת תחרות אות גלובס, כנציגות של הקרן בארץ. באתר אפשר למצוא קטלוג של מיזמים עסקיים חברתיים בעולם וגם כמה מיזמים מהארץ (שאינם בהכרח עסקיים, כגון עמותת ידיד).
 • אתר 'רוי' (ROY) רשת יזמים יהודים צעירים בעולם. הארגון שהוקם כדי לעודד צעירים ליזום פעילויות בתרבות יהודית בעולם מפעיל אתר שמיועד לחבר בין היזמים החברים בארגון.

כמובן שהקישורים הקבועים בצד הדף הזה, וביניהם רשת IVN, וה-HUB תל-אביב,  רלוונטיים גם הם. כדאי גם ללחוץ באתר הזה על לשונית כלים ומאגרי מידע – שם יש בין יתר ההפניות, גם יש הפניה למנוע חיפוש של גוגל שהתאמתי כך שיחפש באתרים של קרנות פילנתרופיות בלבד.

אשמח לקבל הפניות נוספות וסיפורים על דרכים בהם השתמשתם באתרים מהרשימה.


4 תגובות על “רשימת אתרים ליזם החברתי המתחיל”

 1. יש יוזמה שנקראת "גיידסטאר" במודל שהצליח מאוד בחו"ל וצפוי לעלות לאוויר כבר בקיץ הקרוב.
  בזכות המעורבות של הממשלה במיזם הזה אפשר יהיה למצוא בו מידע על כל העמותות בארץ.
  אפשר לקרוא עוד ב: http://nptech.org.il/?cmd=services.42
  וניתן ליצור איתי קשר במייל לשאלות נוספות.

 2. אייל – הצטרפתי לעמוד היפה, אהבתי במיוחד את הקישור למפה בגוגל.

  בני – כמובן, אפילו יש כאן קישור לבלוג שלכם. אתם לא מופיעים בפוסט הזה כי האתר עדיין לא נגיש לכולם (למרות שאשמח לקבל הצצה ראשונית במסגרת הפיילוט). כשהאתר יעלה אשמח לכתוב כאן פוסט, וגם אם תכתוב לכאן משהו על הגיידסטאר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *