שוק מוצרי המלאכה החברתיים בישראל מוכן למים העמוקים


רשמים מהדלקת נרות בחנות 'כלים שלובים'

ביקרתי הערב באירוע הדלקת נרות לכבוד חצי שנת פעילות לחנות המתנות 'כלים שלובים' בדיזינגוף 229, תל-אביב. החנות מציגה מוצרים שבתהליך העיצוב או הייצור שלהם לקחו חלק אנשים בעלי צרכים מיוחדים. אין ספק שהיא בית מכובד ונאה מאד למוצרי עיצוב עם ערך מוסף חברתי, יחד עם זאת בדרך להדלקת הנרות עדיין הטרידה אותי השאלה (שכבר הזכרתי ביחס לעסקים החברתיים 'ליליות' ו'נע לגעת') האם אין בשימוש במיתוג חברתי (פעולה שמדגישה את השוני של יוצר המוצר וכולאת אותו בחנות או מותג 'מיוחד'), דווקא חיזוק של הסטיגמה והמיקום המוחלש של בעלי צרכים מיוחדים בחברה?

אחרי הביקור בחנות, וההתרשמות מהיצע המוצרים והאופן בו הם מוצגים, נדמה לי שאכן יש הצדקה לקיומה של חנות ייחודית ומובחנת כזו, אולם ההצדקה העיקרית לקיומה של 'כלים שלובים' היא לא כשחקן נוסף בשוק החנויות לכלי בית ומתנות, אלא כחלון ראווה שיאותת ליזמים עסקיים כי שוק היצירה ומוצרי העיצוב שמיוצרים על ידי בעלי עובדים עם צרכים מיוחדים בישראל מציע הזדמנות עסקית אמיתית.

החנות מסמנת למעשה ליזמים בעלי אינטרס כלכלי בלבד, כי שוק מוצרי מלאכת היד והמתנות שמציעים עמותות ועסקים חברתיים התמקצע, והוא מוכן עכשיו לשחות בבריכה של הגדולים, ולהתמקם במדף הראשי לצד מוצרי עיצוב איכותיים מקצועיים (ואם הייתי מבין בתחום, היו משולבים כאן כמה שמות של מעצבי מוצר מפורסמים).  כך לדוגמה, נכון להיום, כחצי שנה לאחר פתיחת 'כלים שלובים' מוצגים בה מוצרים שמקורם ביותר מ-50 בתי-מלאכה ויוצרים הפועלים בעמותות או עסקים חברתיים שונים, בנוסף לשיתופי פעולה עם כ-10 מעצבים ישראלים המשלבים בתהליך המלאכה והייצור בעלי צרכים מיוחדים.

תזכורת להצדקה האמיתית לקיומם של מיזמים עסקיים-חברתיים

 בנוסף להיבט של החנות כחלון ראווה ורשת להעצמה של מעצבים ובעלי מלאכה עם צרכים מיוחדים, החנות עצמה פועלת כמיזם עסקי תחת העמותות 'שילוב אחר' ו'גוונים', שמטרתה לסייע בשילוב אנשים בעלי צרכים מיוחדים בשוק העבודה הרגיל. החנות משמשת כחממה, או תחנת ביניים לעובדים בה, בדרך ליציאה אל עולם העבודה הרגיל. באירוע הערב ניגשה כל עובדת בחנות וציינה תכונה או חוזק שהיא מרגישה שהעבודה במקום מטפחת בה או מעניק לה, ואני חושב שכדאי לכל מי שעוסק בעשייה יזמית-חברתית, או במיזמים עסקיים-חברתיים, לא לשכוח שהמטרה היא לבסוף לתרום לבני-אדם בדרך המכבדת ומעצימה אותם. המסר הזה עבר באופן מרגש בדבריהן של עובדות החנות עם הדלקת הנרות:

1. עזרה לזולת – "העבודה בחנות והעזרה שאני מציעה לאנשים שמגיעים לחנות [מביאה לכך] …שרואים אותי [מתייחסים אלי ומבקשים ממני עזרה]".

2. בטחון – העבודה בחנות מסייעת לקבל תחושת בטחון עצמי.

3. שלווה – "אדם שליו – יכולים לקרות לו הרבה דברים לא נעימים בדרך, אבל עם יש לו שלווה הוא מתמודד אתם".

4. חיבה – "בחנות אני פוגשת אנשים, וזוכה לחיבה מהם. אדם שמקבל חיבה הוא בר-מזל".

5. חריצות – "[העבודה ב]חריצות מעניקה לי בטחון".

חנוכה שמח


2 תגובות על “שוק מוצרי המלאכה החברתיים בישראל מוכן למים העמוקים”

  1. אסף שלום,

    מתחזק כל עם מחדש כאשר מפרסמים ומקדמים את נושא העסקים החברתיים ויתר על כן כאשר מדובר במיזמים מסוג "כלים שלובים".

    מעבר למה שציינת על המעבר למקצועיות וחלון הראווה לעסקים חברתיים נוספים ישנו פן נוסף שחשוב להדגיש שעולם העסקים החברתיים מתמודד איתו והוא המקצועיות – כאשר אתה פונה לאוו הקהל שכל סוחר פונה אליהם ובאותם כלים – כללי המשחק משתנים ואתה חייב לשחק את המשחק הכללי – אך ליזם העסקי חברתי יש יתרון משמעותי והוא הולך הביתה כאשר הוא יודע שמעבר ליצירת הכנסה הוא "מאפשר" חיים, ומייצר קהילה בריאה ביחסה אל האחר שבקירבה.

    • יורם, תודה על התגובה המעניינת.
      אני מסכים אתך, אין ספק שמקצועיות בניהול עסקים חברתיים היא מרכיב חשוב בהצלחת העסקים האלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *